Just Start Typing Text and Press Enter

alt text
Šarlota Hamalová
finanční poradkyně

Napište nám ještě dnes

Loading...
Děkuji za zprávu, odpovím jakmile to bude možné.
Error!
Menu
Zavřít
Pro 01, 2015

Proč by se ženy měly starat o svoje finance?

0 komentářů | By

Již dlouho jsme pod nenápadným nátlakem finančních společností, které každou chvíli na nás chrlí reklamy, letáky a různé propagační akce. Člověk, který tomu nerozumí, se brzy dostane do fáze, že najednou zjistí, že má několik produktů a vlastně ani neví, proč je má.

V tom lepším případě alespoň jednou za život narazí na nějakého finančního poradce, který se mu začne starat o peníze. Předchází tomu finanční analýza sestavená z jeho aktuálních smluv, výdajů, příjmů a jeho vizí do budoucna.

Přiznám se, že najít dobrého poradce dá hodně práce, neboť díky „nenáročnému“ přijímacímu řízení a  dokumentů nutných k provozování finančního poradenství je jich na trhu velká spousta.

Rozdělit je můžeme do tří skupin.

Jedni, kteří dbají na svoje „dobré“ jméno, na kvalitně odvedenou práci a hlavně takoví, kteří mají svoje finance zařízené podobně.

Do druhé skupiny patří ti, kteří tolik neřeší, co klient potřebuje, neboť přání klienta je až na druhém místě. Většinou jezdí v drahých autech a finanční poradenství berou jako prostředek k tomu, vydělat si velký balík peněz.

Do třetí skupiny patří ti ostatní.

Je nutné si uvědomit, že o vaše peníze se nikdo jiný nepostará lépe, než vy sami. Zastávám vyváženou variantu: tzn. mít finančního poradce na srovnání produktů a pro nutná pojištění svého majetku i rodiny.

Co se týká vytváření rezerv, investování a zajišťování se na důchod, tak se vyplatí si dát s tím práci. Dneska je k dispozici spousta kurzů, seminářů a on-line vzdělávání.

Plánujme společně i zvlásť!

Z několikaleté praxe finanční poradkyně jsem zjistila, že ženy většinou nechávají řešení financí na svém manželovi, příteli, známých či finančních poradcích. Obecně je většinou téma finance nebaví, nemají chuť se vzdělávat, tak to raději řeší jinak. Myslím si, že žijeme v době, kdy správné manželství či partnerství by mělo být postaveno na pevných základech tzn. i na těch finančních.

Jak by se většině rodinám „uvolnily“ ruce při rozhodováních týkajících se peněz. Každý by zčásti zodpovídal za svoje finance a také by měli nějakou část společnou.

Za ta léta jsem si opravdu vyslechla hodně příběhů, pozitivních i negativních, ale jedno je jisté, že z těch negativních se dá poučit. Dokonce to můžou ostatní využít jako určitou prevenci. Přiblížím vám jeden příběh, který se stal a třeba vám v něčem bude nápomocný.

Příběh Aleny:
Jednoho dne Alena zjistila, že nemůže vybírat ze svého účtu, který měla se svým manželem dohromady. Zašla do banky a zjistila, že je účet obestaven exekucí. Vůbec nerozuměla tomu, jak se to mohlo stát. Vždy se snažila platit všechno včas i několik dní před termínem. Po chvíli jí došlo, že to asi nezpůsobila ona sama. Její manžel v té době podnikal a ona si myslela, že úspěšně.

Nikdy se jí nezmiňoval, že by mu něco nevyšlo či že by nedostal od někoho zaplaceno. Celé to začalo tím, že mu dlužil jeden významný klient, který mu nezaplatil fakturu a on zase dlužil jinému obchodnímu partnerovi. Navíc delší čas dlužil na sociálním a zdravotním pojištění. Zanedlouho mu přišla obálka, že je na něho podána exekuce a že mu bude obestaven účet.

Bohužel se dostal do finanční pasti a své ženě neřekl o tom ani slovo. Alena by to jistě nějak řešila, aby tomu předešli. Samozřejmě vzhledem k tomu, že měli společný účet, kam oba posílali pravidelně peníze celých 10 let, tak během jediného dne neměla ani korunu.

Alena byla tak důvěřivá, že svoji měsíční výplatu dávala na společný účet s představou, že se z něho budou platit dovolené, běžné domácí věci a že vždycky ještě něco zbude. To fungovalo do doby, než její muž začal mít finanční problémy. Díky tomu začaly i velké neshody, protože neměla z čeho zaplatit dětem kroužky a koupit oblečení a došlo to až tak daleko, že si museli půjčit od známých, aby měli vůbec na jídlo.

Nakonec byla nucena požádat o rozvod. Dnes už Alena ví, že je lepší mít nejen společné peníze, ale i peníze pro sebe, aby předešla případným nepříjemnostem.

Důvody, proč by se měla žena starat o svoje finance sama a investovat:
Statistiky mluví jasně – mluví se o tom, že je celkově až 47 % rozvodovosti.

Dost žen je ve věku nad 50 let svobodných, 50 % manželství končí rozvodem (kdo se většinou stará o děti?).

Podle průzkumů se dožívají ženy o 7-10 let déle než muži.

Předpokládá se, že pouze 20 % žen bude v důchodovém období finančně zabezpečeno; ženy dostávají v důchodu o cca 2500 Kč méně, než muži.

Nebude finančně závislá na státu, na rodičích aj. – závislost na muži, šéfovi nebo na někom jiném v otázce finanční budoucnosti.

Anulování mýtu omezení pohlaví – že se ženy vzhledem ke svému pohlaví můžou dostat jen na určitou příčku profesního žebříčku ve světě investic nikoho nezajímá, jestli jste žena nebo muž, klíčem jsou vědomosti a zkušenosti; čím chytřejší jste v otázce výběru investic, tím úspěšnější jste investor.

Získá neomezené příjmy – přetrvání nerovnosti mezi platy žen a mužů v určitých oborech; tady jsou neomezené příjmy

Zvyšuje si tím své sebevědomí – viděla jsem, jak se ženám výrazně zvedlo sebevědomí, jakmile zjistily, že mohou být finančně nezávislé. Začaly se zlepšovat i vztahy kolem nich. Byly šťastné a spokojené.

Je paní svého času – coby investorka můžete svůj čas ovládat; je to věc, kterou můžete dělat na částečný úvazek i naplno.

Znalosti v oblasti finančnictví dnes už nejsou žádným luxusem, ale nutností.

 

Článek byl napsán jako součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.